Ad Astra Radio Family Brands

Kansas High School Soccer Coaches Association Announces All-State Honors

SHARE NOW

By Brent Maycock, KSHSAA Covered

 

TOPEKA, Kan. – Maize South’s Vitor Geromel and Bishop Miege’s Cooper Greene, who each led their respective teams to state titles this fall were repeat winners of player of the year awards in their classification when the Kansas High School Soccer Coaches Association announced its All-State teams on Tuesday.

Geromel, last year’s Class 5A midfielder of the year, was named the forward of the year in Class 5A this season after leading Maize South to its second straight state championship. Geromel set the state’s career goals record this season, finishing his career with 130 goals.

Greene, meanwhile, was a repeat selection as the Class 4-1A forward of the year, though this year he shared the honor with Kansas City Christian Isaiah Morris. Morris battled Geromel late in the season for the career goals record, coming up just short with 125 career goals.

The rest of the association’s player awards went to first time winners.

In Class 6A, Dodge City senior Aron Martinez was named the forward of the year, Shawnee Mission East senior Beck Rettenmaier was named the midfielder of the year and Olathe West swept the final two honors with senior Sam Delong named defender of the year and sophomore Kael Taylor named goalkeeper of the year.

First-year Olathe East head coach Keeley O’Grady was named coach of the year after guiding the Hawks to the Class 6A state title.

In addition to Geromel in Class 5A, Blue Valley Southwest seniors Maclain Dahm and Michael Bernabe were named the midfielder and defender of the year, respectively, while Bishop Carroll senior Keagan Lewis was named goalkeeper of the year. Salina South’s Trey Crow was named coach of the year after leading the Cougars to a third-place state finish, the program’s highest showing since winning the 2015 state title.

Greene’s Miege teammates swept two of the other three individual awards with senior Austen Lopez named defender of the year and junior Azael Gamboa named goalkeeper of the year. McPherosn junior Hayden Hoxie was named midfielder of the year.

The coach of the year honor in 4-1A was shared by Bishop Ward’s Antonio Subasic and KC Christian’s Nate Wright. Subasic led Ward to a runner-up state finish, the best in program history, while Wright led the Panthers to a 17-1-1 record, the lone loss coming to Miege in the quarterfinals after beating the Stags in the regular season.

For more articles on high school activities check out www.kshsaacovered.com presented by Capitol Federal.

KANSAS HIGH SCHOOL SOCCER COACHES ASSOCIATION ALL-STATE TEAMS

CLASS 6A

First team

Forward – Ashton Adrian, sr., Gardner Edgerton; Lars Alsin, jr., Shawnee Mission East; Aidan Boehmer, sr., Olathe East; Grant Garberg, sr., Blue Valley North; Sergio Hernandez, jr., Shawnee Mission West; Angel Lopez, sr., Dodge City; Aron Martinez, sr., Dodge City; Conor Neusel, sr., Shawnee Mission East; Devon Rutschmann, sr., Washburn Rural.

Midfield – Kael Drummond, sr., Mill Valley; Alex Eden, sr., Blue Valley West; David Garcia, sr., Dodge City; Marco Hernandez, sr., Shawnee Mission West; Payson Hoffstatter, sr., Olathe East; Trey McKee, sr., Oalthe West; Phil Mutantika, sr., Shawnee Mission West; Beck Rettenmaier, sr., Shawnee Mission East; JJ Zheng, jr., Free State.

Defender – Wesley Cribb, sr., Shawnee Mission East; Sam Delong, sr., Olathe West; Caden Pfeil, sr., Olathe East.

Goalkeeper – Kael Taylor, so., Olathe West.

Second team

Forward – Molelwa Abandelwa, sr., Wichita Southeast; Suain Moncayo, jr., Liberal; Kaden Slaven, jr., Olathe South.

Midfield – Brian Andrades Lara, jr., Shawnee Mission West; Gilan Brown, sr., Gardner Edgerton; George Hartman, jr., Shawnee Mission East; Griffin Heinen, sr., Washburn Rural; Simon Menees, sr., Blue Valley; Colin Meyer, sr., Derby; Joshua Negron, sr., Garden City; Colsen Odgers, so., Blue Valley West; Mario Oliveras, jr., Dodge City; Brady Robins, jr., Mill Valley; Kaedden Sherry, sr., Blue Valley; Damon Walter, sr., Olathe West.

Defender – Carter Booe, sr., Manhattan; Utah Hester, sr., Free State; Alan Nataren, sr., Olathe West; Cody Vasquez, sr., Dodge City; Adam Wiman, sr., Olathe South; Myles Witteborg, sr., Blue Valley North.

Goalkeeper – Yusef Iskandrani, jr., Free State; Ethan Uhlrig, sr., Washburn Rural.

Honorable mention

Forward – Ged Comiso, sr., Manhattan; Kevin DeAndrade, jr., Shawnee Mission West; Jonathan Esquivel, so., Derby; Leo Fernandez, jr., Derby; Ashton McClellan, sr., Wichita East; Carter Oehme, sr., Manhattan; Kenda Shalingi, sr., Wichita Southeast; Cameron Stutler, sr., Free State; Dylan Willingham, so., Washburn Rural.

Midfield – Victor Adame, sr., Garden City; Luke Finzen, sr., Bluye Valley West; Giezi Gonzalez, jr., Liberal; Quinn McCarthy, jr., Shawnee Mission East; Drew Rosenthal, sr., Free State.

Defender – Nathan Brockhuizen, jr., Blue Valley North; Bo Day, sr., Derby; Rudy Delgado, jr., Shawnee Mission South; Kamar Hewitt, sr., Wichita Southeast; Cohen Nimz, sr., Washburn Rural; Cesar Saludes, sr., Wichita East; Somjai Sengchen, jr., Free State; Hayden Shriver, sr., Washburn Rural; George Tejeda, sr., Liberal.

Goalkeeper – Luke DeAngelis, so., Shawnee Mission West; Ronaldo Hernandez-Sanchez, jr., Gardner Edgerton; Ethan Young, sr., Derby.

Forward of the year – Aron Martinez, Dodge City

Midfielder of the year – Beck Rettenmaier, Shawnee Mission East

Defender of the year – Sam Delong, Olathe West

Goalkeeper of the year – Kael Taylor, Olathe West

Coach of the year – Keeley O’Grady, Olathe East

CLASS 5A

First team

Forward – Crew Alvarez, jr., Blue Valley Southwest; Miles Edwards, sr., Maize South; Seth Flores, sr., Salina South; Darrien Gates, sr., KC Sumner; Vitor Geromel, sr., Maize South; Liam Ryan, sr., St. Thomas Aquinas; Juan-Pablo Salgado, sr., Newton; Rylan Snell, jr., Salina South; Nate Stephens, sr., Andover Central.

Midfield – Carson Crow, sr., Salina South; Maclain Dahm, sr., Blue Valley Southwest; Danny Derath, jr., Maize South; Nick Emes, sr., Maize South; Erik Huerta, sr., Bishop Carroll; Eli Mick, so., Blue Valley Southwest; Ben Scognamillo, sr., Kapaun Mt. Carmel.

Defender – Michael Bernabe, sr., Blue Valley Southwest; Cooper Carman, sr., Andover Central; Liam Catano, sr., St. James Academy; Dylan Gorman, sr., Maize South; Caden Wait, sr., Maize South; John Weinrich, sr., St. Thomas Aquinas; Cooper Welsh, sr., St. Thomas Aquinas.

Goalkeeper – Keagan Lewis, sr., Bishop Carroll; Luke Matto, jr., Salina South.

Second team

Forward – Carson Achey, jr., Goddard; Jack Martin, sr., Shawnee Heights; Victor Medina, sr., Newton; Jake Rainforth, jr., Spring Hill; Carson Ratzlaff, sr., Blue Valley Southwest; Carlos Renteria, sr., Piper; Spencer Zachgo, jr., Kapaun Mt. Carmel.

Midfield – Joseph Befort, jr., St. Thomas Aquinas; Jonny Galvan, sr., Newton; Christian Gomez, so., KC Sumner; Kevin Magana, so., Emporia; Andrew Muckerman, sr., St. Thomas Aquinas; Roscoe Poyner, sr., Shawnee Heights; Brantlee Staab, sr., Hays.

Defender – Chris Abrego, sr., Newton; Henry Algya, sr., Kapaun Mt. Carmel; Zach Brueckner, jr., Spring Hill; Gibson Daise, sr., De Soto; Abram Jennings, sr., Salina South; Raef Lehmann, jr., Bishop Carroll; Jason Liem, sr., Blue Valley Southwest; Jack Phillips, sr., Shawnee Heights.

Goalkeeper – Lucas Porras, sr., De Soto.

Honorable mention

Forward – Landen Collinsworth, sr., Andover Central; Edwin Muller, sr., Hays; Rodrigo Palacios, so., Salina South.

Midfield – Alex Chavarria, sr., KC Sumner; Mason Haas, fr., Shawnee Heights; Grady Herrington, jr., St. James Academy; Brady Jackson, sr., Bishop Carroll; Trey Lacy, jr., Kapaun Mt. Carmel; Jacob Mena, sr., Piper; Enrique Mercado, jr. Newton; Alex Mosiman, sr., Emporia; Andrew Powers, sr., De Soto; Jeremy Quintanilla, sr., De Soto; Holden Schaefer, sr., Kapaun Mt. Carmel; Timmy Shockey, sr., Bonner Springs.

Defender – Owen Andrewjeski, sr., Bonner Springs; Bobby Bjorseth, jr., St. Thomas Aquinas; Eli Boehm, sr., De Soto; Kyzer Fox, sr., Hays; Isaac Lager, jr., Bishop Carroll; Colbin Lluallen, sr., Andover Central; Kyan Rice, sr., De Soto.

Goalkeeper – Angelo Giron, sr., Bonner Springs.

Forward of the year – Vitor Geromel, Maize South

Midfielder of the year – Maclain Dahm, Blue Valley Southwest

Defender of the year – Michael Bernabe, Blue Valley Southwest

Goalkeeper of the year – Keagan Lewis, Bishop Carroll

Coach of the year – Trey Crow, Salina South

CLASS 4-1A

First team

Forward – Elliot Casamento, sr., Wichita Trinity Academy; Timothy Dietz, sr., Olathe Heritage Christian; Cooper Greene, sr., Bishop Miege; Isaiah Morris, sr., KC Christian; Logan Ruddle, sr., Augusta; Bladimir Sandoval, sr., Bishop Ward.

Midfield – Grant Belmear, jr., Bishop Miege; Cooper Buell, sr., Augusta; Cooper Carr, so., Baldwin; Scotty Carr, sr., Rose Hill; Jaylen Cherry, sr., Buhler; Amos Harder, sr., Buhler; Hayden Hoxie, jr., McPherson; Derek Lehman, sr., Eudora; Chris Mancinas, sr., Bishop Ward; Cooper Mathews, jr., Wichita Trinity Academy; Hunter Mendez, sr., McPherson; Paul Rodriguez, jr., Bishop Miege.

Defender – Dylan Kuntz, jr., Baldwin; Austen Lopez, sr., Bishop Miege; Julius Lopez, sr., Bishop Miege; Ruben Luna, sr., Bishop Ward; Antown Robinson, sr., Bishop Ward; Trenton Womack, sr., Wichita Trinity Academy.

Goalkeeper – Azael Gamboa, jr., Bishop Miege.

Second team

Forward – Luke Anderson, jr., Rose Hill; Trey Bias, jr., Rose Hill.

Midfield – Andrea Columbano, sr., Tonganoxie; Charlie Graham, sr., Wichita Classical; Kierran Hoffman, sr., Mulvane; Aiden Jameson, sr., Baldwin; Kaden Kerr, sr., Eudora; Cody Meckel, sr., Augusta; Dylan Patterson, sr., Baldwin; Zach Sanford, sr., Maur Hill; Karson Stinson, sr., Wichita Trinity Academy; Drake Winzer, sr., Berean Academy.

Defender – Devin Busenitz, sr., Berean Academy; Parker Freeman, sr., Buhler; Christian Koehn, sr., Eudora; Colby Moler, sr., Buhler; Aidan Wheaton, sr., McPherson.

Goalkeeper – Peyton Carselowey, sr., Augusta; Jackson McWilliams, sr., Tonganoxie; Sam Wilkey, sr., Wichita Classical; Rafael Zamora, sr., Bishop Ward.

Honorable mention

Forward – Raymond Cox, jr., Augusta; Jonny Leck, jr., Rose Hill; Boy Rodriguez, sr., McPherson; Tait Sinclair, sr., Wichita Classical; Ritta Takizawa, so., Maur Hill; Emery Weiser, jr., Tonganoxie; Emmett White, jr., Louisburg.

Midfield – Colton Blue, jr., Louisburg; Kai Krieger, so., Wichita Classical; Jordan Nichol, sr., Maur Hill; Ayden Ramirez, sr., Eudora; Gavin Shupe, sr., Tonganoxie; AJ Thetford, sr., Buhler; Brice Willis, jr., Wichita Trinity Academy.

Defender – Alan Aguirre, so., Bishop Ward; Josh Grelinger, jr., Rose Hill; Lachlan McRae, so., Tonganoxie; Hunter Murphy, jr., Augusta; Grayson Payne, jr., Wichita Trinity Academy; Wyatt Ranfeld, sr., Berean Academy; Ethan Smasal, so., Baldwin.

Goalkeeper – August Boyle, jr., Baldwin; Nate Steinlage, jr., Eudora.

Co-forwards of the year – Cooper Greene, Bishop Miege and Isaiah Morris, KC Christian

Midfielder of the year – Hayden Hoxie, McPherson

Defender of the year – Austen Lopez, Bishop Miege

Goalkeeper of the year – Azael Gamboa, Bishop Miege

Co-coaches of the year – Antonio Subasic, Bishop Ward and Nate Wright, KC Christian

Referees of the year

Phil Gomez, Mike McNally, Anthony Sobolevsky, Brendan Sweetman, Matt Weigant, Gordon Wetmore III.