Ad Astra Radio Family Brands

Ad Astra Radio Sports: Jan. 21 High School Basketball Scoreboard

SHARE NOW

GIRLS PREP BASKETBALL

Andover 47, Liberal 46

Burlington Tournament=

Third Place=

Rock Creek 65, Ottawa 36

Centre Tournament=

Seventh Place=

SVHE 47, Centre 33

Third Place=

Douglass 51, Marion 44

Colby Tournament=

Fifth Place=

Lamar, Colo. 29, Ulysses 25

Third Place=

Hays 56, Beloit 23

Flint Hills Tournament=

Championship=

Mission Valley 46, Osage City 27

Seventh Place=

Central Heights 33, West Franklin 32

Frontenac Tournament=

Seventh Place=

BV Southwest 53, Seneca, Mo. 23

Third Place=

Fort Scott 62, Frontenac 57

Hillsboro Tournament=

Championship=

Hesston 40, Holcomb 29

Fifth Place=

Clay Center 48, Remington 41

Seventh Place=

Riley County 57, Republic County 27

Third Place=

Eureka 47, Hillsboro 43

Liberal, Mo. Tournament=

Championship=

Pittsburg Colgan 55, Liberal, Mo. 31

Third Place=

Galena 63, Pierce City, Mo. 62

Pittsburg Tournament=

Fifth Place=

Olathe North 56, Carthage, Mo. 52

Seventh Place=

Webster Groves, Mo. 63, Pittsburg 43

Third Place=

Willard, Mo. 48, BV Northwest 36

Southeast Tournament=

Championship=

Parsons 53, Neodesha 42

Fifth Place=

Columbus 66, Erie 53

Seventh Place=

Southeast 41, Baxter Springs 32

St. John Tournament=

Fifth Place=

Macksville 39, Larned 34

Tonganoxie Tournament=

Championship=

Bonner Springs 54, BV West 50

Fifth Place=

Wamego 52, Louisburg 42

Seventh Place=

Eudora 57, Tonganoxie 36

Third Place=

KC Piper 37, Holton 31

 

BOYS PREP BASKETBALL

Kiowa County 62, Satanta 43

Minneola 55, Ingalls 47

SVHE 77, St. Xavier 44

Baldwin Tournament=

Championship=

Augusta 55, Girard 49, OT

Fifth Place=

Wellsville 79, Bishop Seabury Academy 67

Third Place=

Heritage Christian 67, Baldwin 61

Burlington Tournament=

Championship=

Sabetha 55, Ottawa 43

Fifth Place=

Labette County 58, Paola 46

Chanute Tournament=

Championship=

Andover Central 71, Bishop Miege 67

Fifth Place=

Carthage, Mo. 73, Chanute 28

Chaparral Tournament=

Championship=

Circle 49, Wellington 48

Fifth Place=

Belle Plaine 69, Chaparral 64

Third Place=

Mulvane 73, Reno County 54

Colby Tournament=

Championship=

Olathe North 53, Beloit 34

Third Place=

Hays 55, Colby 48

Cunningham Tournament=

Championship=

Medicine Lodge 55, Stafford 45

Third Place=

Cunningham 61, Norwich 58

Dodge City Tournament=

Championship=

Hutchinson 67, Maize South 56

Seventh Place=

Dodge City 58, Newton 56, 3OT

Third Place=

Junction City 65, Derby 59

El Dorado Tournament=

Seventh Place=

El Dorado 55, Goddard 53

Third Place=

Wichita Collegiate 71, Arkansas City 57

Flint Hills Tournament=

Championship=

Lyndon 64, Osage City 54

Fifth Place=

West Franklin 38, Central Heights 34

Seventh Place=

Council Grove 52, Northern Heights 44

Frontenac Tournament=

Fifth Place=

Wichita Life Prep 71, Seneca, Mo. 31

Third Place=

Frontenac 60, Fort Scott 56

Halstead Tournament=

Championship=

Haven 41, Andale 38

Fifth Place=

Cheney 88, Winfield 64

Seventh Place=

Garden Plain 71, Halstead 53

Third Place=

Rose Hill 52, Concordia 46

Hillsboro Tournament=

Championship=

Hesston 59, Remington 36

Seventh Place=

Republic County 52, Eureka 27

Liberal, Mo. Tournament=

Championship=

Galena 74, Thomas Jefferson, Mo. 41

Third Place=

Pittsburg Colgan 51, Liberal, Mo. 47

McLouth Tournament=

Championship=

KC Bishop Ward 63, Riverside 30

Third Place=

Maur Hill – Mount Academy 62, Pleasant Ridge 49

McPherson Tournament=

Championship=

St. James Academy 61, Manhattan 39

Seventh Place=

BV West 73, Wichita East 54

Third Place=

Lawrence Free State 62, McPherson 56

Nemaha Central Tournament=

Fifth Place=

Hiawatha 47, Nemaha Central 43

Third Place=

St. Mary’s Academy 56, St. Mary’s 53

Pittsburg Tournament=

Fifth Place=

Webster Groves, Mo. 65, Wichita West 61

Third Place=

Washburn Rural 69, Pittsburg 63

Royal Valley Tournament=

Wabaunsee 57, Santa Fe Trail 48

Salina Tournament=

Championship=

Andover 58, BV Southwest 45

Third Place=

Abilene 52, Salina Central 51

SC Border League Tournament=

Seventh Place=

Udall 69, Caldwell 48

Shawnee Mission West Tournament=

Championship=

BV North 75, Olathe West 63

Seventh Place=

East (Kansas City), Mo. 70, KC Wyandotte 49

Third Place=

Shawnee Heights 64, SM West 36

Southeast Tournament=

Championship=

Parsons 54, Columbus 50

Fifth Place=

Southeast 50, Baxter Springs 48

Seventh Place=

Erie 44, Neodesha 38

Third Place=

College Heights Christian, Mo. 58, Riverton 52

St. John Tournament=

Third Place=

Wichita Sunrise 57, Larned 49

Tonganoxie Tournament=

Championship=

KC Piper 59, Eudora 46

Fifth Place=

Holton 75, Bonner Springs 58

Seventh Place=

Metro Academy 61, KC Schlagle 43

Topeka Tournament=

Fifth Place=

Topeka Hayden 64, Topeka 54

Third Place=

Topeka West 63, Wichita Southeast 55

Twin Valley League Tournament=

Fifth Place=

Wetmore 33, Linn 26

Seventh Place=

Onaga 64, Doniphan West 52, 2OT

Valley Center Tournament=

Championship=

Wichita Heights 60, Garden City 47

Fifth Place=

Topeka Seaman 60, Wichita Sunrise 44

Seventh Place=

Maize 67, Valley Center 44

Third Place=

Wichita Northwest 58, Blue Valley 50

Valley Falls Tournament=

Championship=

Perry-Lecompton 57, Jefferson North 27

https://www.1861club.com/